Narodowe Czytanie 2019 – nowela Orka w ZSCKR w Korolówce – Osadzie

Kolejny już raz społeczność szkolna w Korolówce – Osadzie obchodziła czytelnicze święto, jakim jest Narodowe Czytanie. Spośród ośmiu nowel zaproponowanych przez parę prezydencką najbliższą naszym sercom i klimatowi szkoły okazała się Orka Władysława Stanisława Reymonta. Odczytano ją na szkolnym patio9 września 2019 roku. Zadbano oodpowiedni wystrój, oprawę muzyczną i kameralną atmosferę, m.in. regionalne stroje ludowe, zarówno odświętne jak  i codzienne, sprzęt rolniczy sprzed 100 lat (pług, brony, uprząż konna).

Utwór Reymonta przedstawia chłopską rodzinę zaprzężoną pospołu z krową do pługa i w ten sposób wykonującą wiosenną orkę. Z toczonych przy tak ciężkiej, wyniszczającej pracy rozmów dowiadujemy się, że sytuacja materialna rodziny pogorszyła się w czasie I wojny światowej, ponieważ  ich jedyny, ukochany  koń, został zarekwirowany na potrzeby wojska niemieckiego.Nowela uczy nas  solidarności w trudnych chwilach, wrażliwości na krzywdę ludzką oraz przywiązania do ziemi i przyrody. Przypomina, jak wielkim złem jest wojna.

Tegoroczne czytanie rozpoczął Dyrektor Szkoły Leszek Młynarczyk, a po nim czytali uczniowie ze SKT „Korale”: Michał Bojarski, Jakub Ganczaruk, Radosław Klejszta (kl. 2 BT), Aleksandra Bogucka, Kacper Kozak, Aleksandra Rudkowska, Klaudia Żuk (kl. 2 MT) i Sylwia Kozłowska (kl. 4 MT).

Spotkanie przygotowały: Katarzyna Bajdek – Tetiurka i Ewa Krzywania, za nagłośnienie i oprawę muzyczną odpowiadał Władysław Kuśmierz.

Ewa Krzywania

Categories: